Proces projektowania ogrodu – od czego należy zacząć?

Dla naprawdę wielu zainteresowanych już samo snucie myśli odnośnie posiadaniu swojego ogrodowego zakątka jest niemal w takim samym stopniu ważna jak fakt zamieszkiwania w wolnostojącym domu. I nie ma powinno to dziwić. Przecież kawałek własnej ziemi, który można zagospodarować wedle własnej fantazji, to tylko niedoścignione marzenie osób mieszkających w klasycznych blokach. Jednak zakładanie ogrodów to nie takie proste zadanie, zwłaszcza dla osoby, która nie ma doświadczenia w owym zakresie. Spora liczba ludzi będzie szukała więc fachowej pomocy podczas tego procesu.
Samodzielne projektowanie ogrodowej przestrzeni należy zacząć od przyjętej wstępnie koncepcji, a więc zdefiniowania celu, któremu przede wszystkim ma służyć to miejsce. Inaczej powinien zostać zaaranżowany ogród typowo pod wypoczynek, a inny charakter będzie miał ogrodowy raj o użytkowym przeznaczeniu. Wiele osób, zwłaszcza dysponujących działką o większych rozmiarach, decyduje się na samodzielne uprawianie owoców lub warzyw w ogrodzie, co ma znaczenie nie tylko hobbystyczne, ale ma też praktyczny wymiar. Na pewno przy samym projektowaniu ogrodu nie powinniśmy postępować chaotycznie, wycinając stare drzewa czy trwale usuwając większe głazy. Jak wiemy, drzewa rosną przez wiele lat, należy więc stosownie je otoczyć opieką. Pragmatycznie zaprojektowany skalniak może być niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym, w dodatku wykonanym stosunkowo niedużym kosztem. Trzeba za podstawę przyjąć drobiazgowo podane priorytety – dla rodzin wielodzietnych będzie to na przykład sporej powierzchni trawnik i ogrodowe meblowe zestawy; dla dwojga samotnych osób – zaciszne miejsce z oczkiem wodnym. W nadrzędnym zakresie ogród musi być przestrzenią, w której po prostu będziemy mogli zregenerować swoje moce, niezależnie od tego, jaki będzie miesiąc w roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Projektowanie ogrodów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>