Ogród w stylu praktycznym czy nastawiony na wygląd – na co się dzisiaj zdecydować?

Każdy ogród może bez dwóch zdań być w każdym względzie piękny, mimo, że rzecz jasna piękno jest pojęciem względnym. Są tak samo entuzjaści ogrodowych krasnali, dla których mogą one stanowić kanon piękna… Pomijając kwestie co do estetyki, w okresie samego projektowania własnego ogrodu z pewnością warto się zastanowić, czy chcemy by przeważała w nim funkcja pragmatyczna, czy może raczej ta wizualna.
W naszej szerokości geograficznej ogród kojarzy się raczej z miejscem aktywnego wypoczynku, czyli niekończącego się strzyżenia trawy, grabienia liści czy pielenia chwastów. W Stanach Zjednoczonych ogród ma za zadanie w sposób naturalny przedłużać funkcje salonu – służyć biernemu wypoczynkowi, by nie powiedzieć nawet tak, że: lenistwu. Stąd słynne tarasy z leżakami oraz baseny ogrodowe.
Sam ogród jest elementem otoczenia i w naprawdę bardzo dużym stopniu niekiedy będzie podyktowany charakterem domu. Przy luksusowego typu willach raczej trudno znaleźć typowe ogrody owocowo-warzywne, a obok wiejskich domów krytych strzechą z reguły rzadko buduje się tarasy wypoczynkowe i baseny w stylu amerykańskim. Możemy bez kłopotu w całym tym zamieszaniu z pewnością znaleźć równowagę, kierując się umiarem i zdroworozsądkowym działaniem. Praktycznego typu wykorzystanie ogrodu nie musi przekreślać jego funkcji estetycznych, i dokładnie odwrotnie. Bez cienia wątpliwości opłacalne będzie przyjrzeć się w szczegółach własnej działce i sprecyzować cele związane z przyszłością. Czy trzeba inwestować w drogą infrastrukturę, żeby zrobić wrażenie? Wcale nie. Czasami wystarcza szczypta fantazji i inwencji twórczej. Ostatecznie zawsze bez żadnego kłopotu możemy przecież zwrócić się o konieczne wsparcie do fachowców w zakresie projektowania krajobrazu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Projektowanie ogrodów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>