Codzienne życie pośród przydomowej, własnej zieleni w zaciszu naszego ogrodu.

Dojście do stanu posiadania domu z ogrodem wpisuje się w marzenia milionów ludzi w naszym kraju. To spełnienie marzeń o niezależności, ucieczki gdzieś daleko od miejskiego zgiełku i gwaru.
Pomimo tego, że nieruchomości w obszarze polskich miast są wciąż dosyć drogie, ceny domów od około trzech minionych lat nie przyprawiają już o oczopląs. Komfortowo zorganizowany dom na prowincji, rzecz jasna z ogrodem, można nabyć już za równowartość stosunkowo niedużego mieszkania w mieście. Planując kupno swojej nieruchomości, jest więc masa opcji, które trzeba rozważyć.
Jednak bliżej zerkając poczynania niektórych posiadaczy takich domów, można ulec takiemu wrażeniu, że nie w pełnym zakresie potrafią oni docenić walory ogrodów przydomowych. W niektórych przypadkach imponujące działki będą się zamieniały w zabetonowane parkingi, dodatkowo oszpecone małą architekturą mizernej jakości wprost z marketów budowlanych. Wprawdzie rzetelnym zagospodarowaniem takiej przestrzeni powinni się zajmować projektanci ogrodów, jednak każdy może dojść do wniosku, że nie warto za nie wiadomo jaką cenę tworzyć z ogrodu obszaru industrialnego. Stosownie dobrane drzewa i krzewy w ogrodzie będą mogły spełniać tak samo funkcje estetyczne, jak i te praktyczne. Przykładowo, szpaler różnych drzewek lub krzewów wzdłuż płotu perfekcyjnie izoluje ogród przed docieraniem hałasów, co może być w szczególności cenne, gdy działka jest położona przy ruchliwej drodze. Niekoniecznie trzeba spełniać w każdym calu postulat powrotu do naturalnych korzeni, ale nie powinniśmy również zapomnieć o bardzo korzystnym wpływie roślin na nasze życie. Stosunkowo niedużym nakładem własnych sił oraz środków będziemy mogli zatroszczyć się o to, aby ogród nie odgrywał wyłącznie roli parkingu czy miejsca dedykowanego do siedzenia przy grillu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Projektowanie ogrodów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>